Sprawdź najnowsze wpisy:
[Photoshop] Jak szybko wyciąć obiekt z tła?

Chce pokazać Ci sposób jak szybko, możesz wyciąć obiekt z jednolitego (lub kontrastowego) tła. Przydaje się to w codziennej pracy, kiedy musisz zmienić kolor tła za przedmiotem. Umieszczenie tak wyciętego obiektu na aukcji czy stronie internetowej nie przysporzy Tobie żadnego problemu. Technika jest dość dziwna, ale efektywna. No to już tradycyjnie ….

Do dzieła

Dzisiejszy tutek jest przeznaczony dla osób znających trochę Photoshopa, bo też zadanie mamy ambitniejsze. Jednak nie ma się czego bać, na pewno dasz radę. Znalazłem fotkę z potencjałem http://www.sxc.hu/photo/866230 .

wycinanie-obiektu-01

Jest idealna do tego tutorialu, gdyż ma duży kontrast pomiędzy przedmiotem, a tłem. Minusem jest ten „wypasiony” refleks (czy może to ma być cień? ). Tak czy siak musimy go usunąć. Zaznaczam go lassem wielokątnym

wycinanie-obiektu-02

Teraz wybieram opcję Popraw krawędź

wycinanie-obiektu-04

Moje ustawienia wyglądają tak, dostosuj je do swoich potrzeb, pamiętaj o małym wtapianiu.

wycinanie-obiektu-03

Następnie zamalowujemy ten refleks pędzlem w kolorze tła.

wycinanie-obiektu-05

W przypadku innych fotek tak samo postępuj z cieniem. Odznacz zamalowany fragment i mamy coś takiego:

wycinanie-obiektu-06

Teraz przechodzimy do właściwego triku. W zakładce Kanały wybierz kanał, na którym obiekt będzie najciemniejszy (w tym wypadku niebieski), kliknij prawym przyciskiem myszy i Powiel kanał, odznacz pozostałe kanały, zostawiając widoczną tylko kopię.

wycinanie-obiektu-07

Teraz zrobimy kilka operacji na tym kanale. Obraz > Dopasowania > Poziomy. Przesuń suwaki pod wykresem tak, żeby obraz stał się jak najbardziej czarny (używaj lewego i środkowego). Nie przejmuj się, że zostaną lekkie przebłyski, zaraz je usuniemy.

Uwaga: musisz te ustawienia dostosować tak, żeby obraz miał jak najmniej przebłysków, ale nie był postrzępiony. Jeśli za bardzo dosuniesz przyciski na krawędzi czarnego pojawi się pikslowanie.

wycinanie-obiektu-08

Teraz czarnym pędzlem zamaluj rozbłyski. Mój obiekt wygląda teraz tak.

wycinanie-obiektu-09

Teraz kliknij (w palecie Kanały), przytrzymując CTRL na obrazku kanału, żeby zaznaczyć biały kolor (pojawi się obwiednia na obrazku).

wycinanie-obiektu-10

Teraz Zaznacz > Odwrotność. W palecie Kanały zaznacz kanał RGB i mamy zaznaczony nasz obiekt.

wycinanie-obiektu-11

Teraz Zaznacz > Popraw krawędź. Na dole wybierz obrazek Na czarnym, ustaw suwaki tak, żeby na krawędziach nie było widać białego koloru.

wycinanie-obiektu-12

Otwórz nowy dokument (mój ma 1200px na 1200px). Wypełnij go kolorem np. #e7caa3 wklej zaznaczony obiekt i gotowe.

obraz-z-nowym-tlem

Pomyśl, ile roboty byłoby z wycinaniem kwiatków. Tym sposobem, gdy dojdziesz do wprawy w kilka minut wytniesz nawet skomplikowane obiekty. Ten tutorial jest tak naprawdę wstępem do kolejnego, w którym odpicujemy nasze wiadro.

Jeśli lubisz moje tutoriale już dziś dodaj Kanał RSS do swojego czytnika.


Zapisz się na newsletter

Nienawidzę spamu tak samo jak Ty, dlatego obiecuję, że nigdy nie sprzedam, ani nie udostępnię nikomu Twojego adresu e-mail.

(W każdej chwili możesz się wypisać, klikając link na końcu każdego maila.)

Tagi: ,